Ako založiť internetový obchod

Publikované May 19, 2014

V tomto článočku nechcem písať omáčky o tom, ako je dnes výhodné pre obchodníka založiť si internetový obchod, aké výhody mu eshop prinesie. To už všetci vieme :) Chcem tu popísať návod, ako jednoducho a lacno sa dá internetový obchod založiť.

Čo potrebujem k založeniu eshopu

K samotnému založeniu internetového obchodu toho naozaj veľa nepotrebujeme. Tu je zoznam vecí, bez ktorých to nejde:

 • Oprávnenie k predaju

  Potrebujeme nejaké oprávnenie, na základe ktorého môžeme nakupovať a predávať tovar, alebo služby, napr.: živnostenský list a predmet činnosti: Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod). O založení živnosti je toho na internete popísané dosť.

 • Priestor na internete - webhosting

  Ďalšia vec, ktorú potrebujeme, je priestor na internete, tzv. webhosting. To dnes tiež nie je ťažké zohnať. Stačí do googla zadať slovko webhosting, a ponukami sa to len tak hemží. Najdrahšia takáto služba, ktorú by som Vám sprostredkoval ja osobne, stojí na rok zhruba 58€ a objednať si ju môžete na stránke Inet.sk. Nechcem robiť reklamu (a prečo aj nie), ale s ich službami som nadmieru spokojný.

 • Internetová adresa - doména

  Popri webhostingu si hneď môžeme objednať aj doménu, ktorú, ak ju ešte nemáme, tiež budeme potrebovať. Doména je vlastne adresa na internete, podľa ktorej Vás vaši zákazníci nájdu. Doména s koncovkou ".sk" stojí okolo 15€ na rok. Pri výbere domény by ste mali trochu popremýšlať, posnoriť po konkurencii a rozhodnúť sa pre takú, ktorú si návštevníci ľahko zapamätajú. Tu si môžete overiť, či je doména voľná.

 • Systém pre internetový obchod

  Poslednou zo základných vecí pre obchodovanie na internete je samotná aplikácia eshopu. Existuje niekoľko takýchto systémov, platených, ale aj takých, ktoré sú voľne dostupné k stiahnutiu. Práve tieto, podľa môjho názoru, sú na začatie podnikania na internete najvhodnejšie, pretože vstupné náklady na takýto systém sú nulové. A vôbec nie je pravda, že čo je zadarmo, nie je kvalitné. Medzi najznámejšie Open-source systémy patria OsCommerce, VirtueMart, Magento, ZenCart, Prestashop a ďalšie. Každý z týchto systémov má vďaka veľkej komunite priaznivcov vlastné fórum, takže nie je problém, pri troche investovaného času zistiť, aké výhody a nevýhody tieto systémy majú a podľa toho si vybrať ten správny pre váš biznis. Ja osobne používam Prestashop, a som s ním nadmieru spokojný. Má veľa funkcií (modulov) už v základnej inštalácii, niektoré v našich podmienkach ani nevyužijeme, dajú sa však vypnúť. A nie je problém do Prestashopu doprogramovať vlastné moduly. Ale ani tie ostatné nemusia byť zlé, záleží od vkusu každého užívateľa. O platených neviem povedať nič, pretože som ani jeden nevyskúšal.

Keď si to všetko zrátame, zistíme, že počiatočné náklady na založenie internetového obchodu sú zhruba 73€.Chcem však ešte upozorniť, že od založenia eshopu k úspešnému podnikaniu na internete budete musieť prejsť ešte dlhú cestu, preštudovať veľa materiálov a možno aj niekoho požiadať o pomoc. Trebárs aj mňa :)