Nastavenie pošty v emailovom klientovi Thunderbird

Publikované Jun 3, 2015

V tomto návode bude popísané samotné nastavenie príjimania a odosielania mailov v programe Thunderbird. Ak ešte nemáte stiahnutý a nainštalovaný Thunderbird, prečítajte si článok "Stiahnutie a inštalácia programu Thunderbird".

Po prvom spustení programu Thunderbird by sa vám malo otvoriť okno, ako na obrázku nižšie. Tu len klikneme na tlačidlo "Toto preskočiť a použiť moju existujúcu e-mailovú adresu" (1.).

Ďalej vyplníme zobrazené tri polia:

  • "Vaše meno" (2.) - meno zobrazované príjemcovi správy
  • "E-mailová adresa" (3.) - vaša emailová adresa
  • "Heslo" (4.) - heslo pre prístup k vášmu poštovému kontu

Pokračujeme kliknutím na tlačidlo "Pokračovať" (5.).

Chvíľu počkáme, kým program skúsi zistiť názvy serverov a čísla portov. Môže to chvíľu trvať. Po úspešnom načítaní sa nám zobrazia údaje ako na obrázku nižšie. Necháme označené pole "IMAP" a klikneme na "Manuálne nastavenie" (6.).

V nasledujúcich poliach skontrolujeme údaje, ktoré získate od svojho prevádzkovateľa poštového servera. Jedná sa hlavne o "Používateľské meno" (7.), ako pre prijímanie pošty, tak aj pre odosielanie pošty. Ostatné údaje, ako server a porty by mal Thunderbird zistiť automaticky, ale niekedy sa to nemusí podariť a budete ich musieť upraviť. Keď máme všetky údaje skontrolované, môžeme pokračovať kliknutím na tlačidlo "Hotovo" (8.).

Nastavenie pošty by malo byť hotové. Môže sa stať, že Thunderbird vypíše upozornenie,  týkajúce sa certifikátu v prípade použitia šifrovania. Je to obvykle spôsobené tým, že napríklad vy používate vlastnú doménu s názvom "vasadomena.sk", ale certifikát je vydaný na vášho poskytovateľa hostingu, ktorý má iný názov domény. V tomto prípade stačí pridať túto bezpečnostnú výnimku kliknutím na tlačidlo "Potvrdiť bezpečnostnú výnimku" (9.). To isté potom budete musieť urobiť aj pri prvom odosielaní správy.

Nakoniec ešte nesmieme zabudnúť uložiť nastavenia kliknutím na tlačidlo "OK".

V článku "Ako nastaviť viacero odosielateľov pod jedným účtom v Thunderbird" nájdete návod, ako z jedného účtu posielať správy z viacerých mailových adries.