Radio Tray - program na prehrávanie internetového rádia v Ubuntu.

Publikované Aug 19, 2014

Pri práci na počítači rád počúvam rádio. Doteraz som na stream internetového rádia používal program VLC. Aj keď proti tomuto programu vôbec nič nemám, je to skvelý program na prehrávanie videa aj audia, lepší podľa mňa zadarmo nie je, napriek tomu som mal taký pocit, že používam "velikánsky báger na spratanie malej kôpky piesku :)".

Nedalo mi to, preto som trochu "pogúglil" a natrafil som na program "Radio Tray". Je to jednoduchý programík na prehrávanie akéhokoľvek internetového rádia, v ktorom si užívateľ môže pridávať internetové rádiá a zotrieďovať si ich do ľubovoľných skupín.

Inštalácia Radio Tray

Inštalácia je taká istá, ako všetky programy v Ubuntu. Do príkazového riadka zadáte príkaz:
"sudo apt-get install radiotray"
Alebo si program vyhľadajte v aplikácii "Centrum softvéru Ubuntu".

Po inštalácii program spustíte v menu "Aplikácie >> Zvuk a video", zobrazí sa ikonka v hornom paneli, kliknete na ňu ľavým tlačítkom myši a rozbalí sa vám celá ponuka. V menu nájdete nejaké predvolené rádiá, v nastaveniach si môžete pridať vlastné. Tu nájdete celkom dobrý zoznam slovenských internetových rádií aj s odkazmi.

Playlist Slovenských rádií pre Radio Tray

Pre tých, ktorým sa nechce rádiá pridávať ručne som pripravil súbor s asi všetkými slovenskými rádiami, pripravený pre použitie v Radio Tray.

Súbor uložte do priečinka /vas-domovsky-priecinok/.local/share/radiotray/
Ak nevidíte priečinok /.local/, musíte povoliť zobrazenie skrytých priečinkov.

Dúfam, že aj vy si obľúbite tento jednoduchý, ale kvalitný nástroj na prehrávanie internetových rádií, ktorý je navyše zadarmo, ale ak chcete, môžete autorov podporiť.